MLTFC4H-LP316RD
DigiKey Part Number
298-16891-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLTFC4H-LP316RD
Description
CBL TIE LOCKING RED 250LB 1.192'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard, Locking Red 4.00" (101.60mm) 0.310" (7.87mm) 250 lbs (113.40 kg)
Category
Width
0.310" (7.87mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Length - Actual
1.192' (363.22mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Tensile Strength
250 lbs (113.40 kg)
Part Status
Active
Features
Corrosion Resistance, UV Resistant
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Material
Stainless Steel 316, Polyester Coated
Length - Approximate
14.25"
Color
Red
Bundle Diameter
4.00" (101.60mm)