LCMC35-10-Q
DigiKey Part Number
LCMC35-10-Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMC35-10-Q
Description
CONN TERM RECT RING 35MM #M10
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Connector Rectangular Ring, Tubular 35mm² M10 Stud
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Panduit Corp
Termination
Crimp, Barrel
Series
Wire Gauge
35mm²
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Tin
Terminal Type
Ring, Tubular
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
M10 Stud
Diameter - Barrel ID
0.323" (8.20mm)
Terminal Style
Two Stud Holes
Diameter - Barrel OD
0.409" (10.39mm)
Tab Thickness
0.081" (2.05mm)
Diameter - Ring ID
0.433" (11.00mm)
Length - Overall
4.008" (101.80mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.610" (15.49mm)