LCMA16-5F-C
DigiKey Part Number
298-22363-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA16-5F-C
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M5
Customer Reference
Detailed Description
Ring Terminal Connector M5 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 16mm² Crimp, Flag
Category
Width - Outer Edges
0.512" (13.00mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Series
Termination
Crimp, Flag
Packaging
Bulk
Wire Gauge
16mm²
Part Status
Obsolete
Insulation
Non-Insulated
Terminal Type
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
M5 Stud
Contact Finish
Tin
Thickness
0.050" (1.27mm)