LCAF1-12-X
DigiKey Part Number
298-14678-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCAF1-12-X
Description
CONN TERM RECT TONG 1 AWG #1/2
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 1 AWG 1/2 Stud
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Panduit Corp
Termination
Crimp, Barrel
Series
Wire Gauge
1 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Color
Pink
Terminal Type
Rectangular Tongue
Contact Finish
Electro-Tin
Stud/Tab Size
1/2 Stud
Contact Material
Copper
Terminal Style
Single Stud Hole
Diameter - Barrel ID
0.390" (9.91mm)
Tab Thickness
0.120" (3.05mm)
Diameter - Barrel OD
0.590" (14.99mm)
Length - Overall
2.310" (58.67mm)
Diameter - Ring ID
0.530" (13.46mm)
Width - Outer Edges
0.800" (20.32mm)