DNF18-187FIB-M | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 298-11516-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DNF18-187FIB-M |
Description | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.187 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Crimp |
Manufacturer Panduit Corp | Wire Gauge 18-22 AWG |
Terminal Type Standard | Color Red |
Gender Female | Contact Material Brass |
Tab Width 0.187" (4.75mm) | Contact Finish Tin |
Tab Thickness 0.032" (0.81mm) | Insulation Diameter 0.136" (3.45mm) |
Length - Overall 0.780" (19.81mm) | Base Product Number |