UDQF54C16-WD
DigiKey Part Number
10-UDQF54C16-WD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UDQF54C16-WD
Description
COOLING FAN (AXIAL)
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 13.5VDC Square - 50mm L x 50mm H Hydrodynamic 13.4 CFM (0.377m³/min) 2 Position Rectangular Connector
Category
Static Pressure
0.183 in H2O (45.6 Pa)
Mfr
Bearing Type
Hydrodynamic
Series
Fan Type
Packaging
Tray
Noise
46.0dB(A)
Part Status
Active
RPM
Voltage - Rated
Termination
2 Position Rectangular Connector
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Operating Temperature
-40 ~ 203°F (-40 ~ 95°C)
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.650A
Air Flow
13.4 CFM (0.377m³/min)
Voltage Range
9 ~ 16VDC