TXS2SA-L2-4.5V
DigiKey Part Number
255-2348-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SA-L2-4.5V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.6 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
289 Ohms
Coil Current
15.6 mA