TXS2SA-L-12V-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2.361
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TXS2SA-L-12V-Z
DigiKey Part Number
255-TXS2SA-L-12V-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SA-L-12V-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
4.11 kOhms
Coil Current
2.9 mA