TN2-L-12V-3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 82
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TN2-L-12V-3
DigiKey Part Number
TN2-L-12V-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TN2-L-12V-3
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
3 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
3 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
125VA, 110W
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
8.3 mA