SF2B-A40-N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Image for SF2B-A40-N is not available
SF2B-A40-N
DigiKey Part Number
SF2B-A40-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF2B-A40-N
Description
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 47MM
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 47mm Arm/Foot
Category
Number of Beams
40
Manufacturer
Panasonic Industrial Automation Sales
Beam Pitch
40mm
Series
Operating Range
0.2m ~ 13.0m
Packaging
Box
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Protection
Arm/Foot
Voltage - Supply
24VDC
Detection Capability
47mm
Base Product Number
Protective Height
1592mm