Image for M9RZ60SB4GGA is not available
M9RZ60SB4GGA
DigiKey Part Number
M9RZ60SB4GGA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M9RZ60SB4GGA
Description
MOTOR INDUCT 90MM 100V 60W
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Standard 1625 RPM 60W 220, 230VAC
Category
Power - Rated
60W
Manufacturer
Panasonic Industrial Automation Sales
Size / Dimension
Square - 3.540" x 3.540" (90.00mm x 90.00mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.472" (12.00mm)
Part Status
Obsolete
Length - Shaft and Bearing
1.457" (37.00mm)
Type
AC Motor
Mounting Hole Spacing
4.094" (104.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
220, 230VAC
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C