Image for M9MZ60SK4CGA is not available
M9MZ60SK4CGA
DigiKey Part Number
M9MZ60SK4CGA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M9MZ60SK4CGA
Description
STANDARD MOTOR 1325 RPM 230V
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Standard 1325 RPM 60W 230VAC
Category
Power - Rated
60W
Manufacturer
Panasonic Industrial Automation Sales
Size / Dimension
Square - 3.543" x 3.543" (90.00mm x 90.00mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.433" (11.00mm)
Part Status
Obsolete
Length - Shaft and Bearing
1.457" (37.00mm)
Type
AC Motor
Mounting Hole Spacing
4.094" (104.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C