LC4HW-R6-DC24VS
DigiKey Part Number
1110-2488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC4HW-R6-DC24VS
Description
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT
Customer Reference
Detailed Description
Preset Counter 12 ~ 24VDC Panel Mount
Category
Input Type
No Voltage
Manufacturer
Panasonic Industrial Automation Sales
Output Type
Relay
Series
Voltage - Supply
12 ~ 24VDC
Packaging
Bulk
Reset
External, Front Panel
Part Status
Obsolete
Panel Cutout Dimensions
Square - 45.00mm x 45.00mm
Type
Preset Counter
Mounting Type
Panel Mount
Operating Mode
Up, Down, Command, Individual, Quadrature
Termination Style
Screw Terminal
Count Rate
30Hz, 5kHz
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Characters Per Row
6, 6
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C