HC4ED-HP-AC100V
DigiKey Part Number
HC4ED-HP-AC100V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC4ED-HP-AC100V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 100V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
80 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
30 VAC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
20 ms
Coil Voltage
100VAC
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
250VA
Coil Resistance
7576 Ohms
Coil Current
13.2 mA