HC4E-HP-AC24V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 23
Datasheet
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HC4E-HP-AC24V
DigiKey Part Number
HC4E-HP-AC24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC4E-HP-AC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
7.2 VAC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
20 ms
Coil Voltage
24VAC
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA
Coil Resistance
480 Ohms
Coil Current
50 mA