EZP-V80126MTA
DigiKey Part Number
10-EZP-V80126MTA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZP-V80126MTA
Description
CAP FILM 12UF 10% 800V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.807" W (31.00mm x 20.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
800V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.9 mOhms