EZP-Q38155LTA
DigiKey Part Number
10-EZP-Q38155LTA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZP-Q38155LTA
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 380VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 380V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EZP-Q38155LTA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.614" L x 0.591" W (41.00mm x 15.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.161" (29.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
380V
Applications
General Purpose
Dielectric Material
Features
Long Life, Low ESR
ESR (Equivalent Series Resistance)
48.8 mOhms