EXB-2HV201JV
DigiKey Part Number
EXB-2HV201JV-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXB-2HV201JV
Description
RES ARRAY 8 RES 200 OHM 1506
Detailed Description
200 Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1506, Convex, Long Side Terminals
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q200
Circuit Type
Isolated
Package / Case
1506, Convex, Long Side Terminals
Resistance (Ohms)
200
Supplier Device Package
1506
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.150" L x 0.063" W (3.80mm x 1.60mm)
Number of Resistors
8
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Number of Pins
16
Base Product Number
Power Per Element
62.5mW