ETQ-P4M150KFN
DigiKey Part Number
P124169TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124169CT-ND - Cut Tape (CT)
P124169DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETQ-P4M150KFN
Description
FIXED IND 15UH 4.2A 70.18 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.2 A 70.18mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ETQ-P4M150KFN Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
70.18mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.252" L x 0.236" W (6.40mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
6.7A