ERZ-VEAV220 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
22 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
ERZ-VEAV220
DigiKey Part Number
10-ERZ-VEAV220TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VEAV220
Description
VARISTOR 22V 1KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
1 kA
Manufacturer
Energy
3.2J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
11000 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
18 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
20 V
Varistor Voltage (Typ)
22 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
24 V