ERZ-V14D201CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
200 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
ERZ-V14D201CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-V14D201CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D201CS
Description
VARISTOR 200V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
70J
Capacitance @ Frequency
770 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V