ERZ-E11E821 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 761
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
820 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
ERZ-E11E821
DigiKey Part Number
ERZ-E11E821-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11E821
Description
VARISTOR 820V 5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
235J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
260 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V