ERZ-E08A431CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2.560
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
430 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10.5mm
ERZ-E08A431CS
DigiKey Part Number
ERZ-E08A431CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E08A431CS
Description
VARISTOR 430V 3.5KA DISC 10.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
80J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
230 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 10.5mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V