ERZ-E05A431CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-E05A431CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E05A431CS
Description
VARISTOR 430V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
29J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V