ERZ-C40CK751W
DigiKey Part Number
P7176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-C40CK751W
Description
VARISTOR 750V 30KA DISC 40MM
Detailed Description
750 V 30 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Disc 40mm, Formed Tabs
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Current - Surge
30 kA
Series
Energy
625J
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
460 V
Mounting Type
Chassis Mount
Maximum DC Volts
615 V
Package / Case
Disc 40mm, Formed Tabs
Varistor Voltage (Min)
645 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Typ)
750 V