ERX-2SJR91
DigiKey Part Number
P0.91W-2BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERX-2SJR91
Description
RES 0.91 OHM 5% 2W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
910 mOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Category
Features
Flame Proof, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)