ERJ-PA2F2002X
DigiKey Part Number
P124454TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124454CT-ND - Cut Tape (CT)
P124454DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-PA2F2002X
Description
RES 20K OHM 1% 1/5W 0402
Detailed Description
20 kOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-PA2F2002X Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)