ERG-3SJ361 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Parametric Equivalent
360 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
ERG-3SJ361
DigiKey Part Number
P360W-3BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERG-3SJ361
Description
RES 360 OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERG-3SJ361 Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)