ERG-3SJ271A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
270 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
ERG-3SJ271A
DigiKey Part Number
P270W-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERG-3SJ271A
Description
RES 270 OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Flame Proof, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)