ERG-2SJ161A
DigiKey Part Number
P160W-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERG-2SJ161A
Description
RES 160 OHM 5% 2W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
160 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)