ERA-8APB8661V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 466
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 179
Datasheet
8.66 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
ERA-8APB8661V
DigiKey Part Number
P18542TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-8APB8661V
Description
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERA-8APB8661V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)