ERA-2HEC80R6X
DigiKey Part Number
ERA-2HEC80R6X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-2HEC80R6X
Description
RES SMD 80.6OHM 0.25% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
80.6 Ohms ±0.25% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERA-2HEC80R6X Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)