ERA-2ARC4642X
DigiKey Part Number
P18288TR-ND - Tape & Reel (TR)
P18288CT-ND - Cut Tape (CT)
P18288DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-2ARC4642X
Description
RES SMD 46.4K OHM 1/16W 0402
Detailed Description
46.4 kOhms ±0.25% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-2ARC4642X Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)