ERA-1ARB182C
DigiKey Part Number
P121663TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-1ARB182C
Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
1.8 kOhms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-1ARB182C Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)