ERA-1AEC1690C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
169 Ohms ±0.25% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
ERA-1AEC1690C
DigiKey Part Number
10-ERA-1AEC1690CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-1AEC1690C
Description
RES 169 OHM 0.25% 25PPM 0201
Detailed Description
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)