ELL-8UV2R7N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 1.243
Datasheet
2.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.75 mA 10Ohm Nonstandard
ELL-8UV2R7N
DigiKey Part Number
PCD2134TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELL-8UV2R7N
Description
FIXED IND 2.7UH 4.75MA 10 OHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10Ohm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±30%