ELJ-QF2N2ZF
DigiKey Part Number
PCD2396TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCD2396CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELJ-QF2N2ZF
Description
FIXED IND 2.2NH 400MA 90 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
2.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 400 mA 90mOhm Max 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
ELJ-QF2N2ZF Models
Category
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)