ELJ-QF20NJF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 19.314
Datasheet
20 nH Unshielded Multilayer Inductor 220 mA 750mOhm Max 0402 (1005 Metric)
ELJ-QF20NJF
DigiKey Part Number
P14865TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELJ-QF20NJF
Description
FIXED IND 20NH 220MA 750 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELJ-QF20NJF Models
Category
DC Resistance (DCR)
750mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.1GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)