ELJ-QF1N2ZF
DigiKey Part Number
PCD2394TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCD2394CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELJ-QF1N2ZF
Description
FIXED IND 1.2NH 400MA 60 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 400 mA 60mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELJ-QF1N2ZF Models
Category
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)