ELJ-FA680KF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 6.447
Datasheet
TDK
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
Taiyo Yuden
Similar
Taiyo Yuden
68 µH Unshielded Wirewound Inductor 65 mA 9Ohm Max 1210 (3225 Metric)
ELJ-FA680KF
DigiKey Part Number
PCD1030TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELJ-FA680KF
Description
FIXED IND 68UH 65MA 9 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELJ-FA680KF Models
Category
DC Resistance (DCR)
9Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)