ELC-3FN100M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 7.126
Datasheet
10 µH Unshielded Inductor 530 mA 430mOhm Nonstandard
ELC-3FN100M
DigiKey Part Number
PCD2042TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCD2042CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-3FN100M
Description
FIXED IND 10UH 530MA 430 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
430mOhm
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)