EEV-TG1H100P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 629
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 1.586
Datasheet
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.6Ohm @ 100kHz 1000 Hrs @ 125°C
EEV-TG1H100P
DigiKey Part Number
PCE3644TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-TG1H100P
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
52 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
80 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C