EEU-TP1V471B
DigiKey Part Number
P15709CT-ND - Cut Tape (CT)
P15709TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-TP1V471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEU-TP1V471B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.395 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.49 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C