EEU-TP1E221B
DigiKey Part Number
P15684CT-ND - Cut Tape (CT)
P15684TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-TP1E221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEU-TP1E221B Models
Ripple Current @ Low Frequency
377 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C