EEU-TP1E102B
DigiKey Part Number
P15690CT-ND - Cut Tape (CT)
P15690TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-TP1E102B
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-TP1E102B Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.395 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.49 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C