EEU-FR1J151LB
DigiKey Part Number
P15292CT-ND - Cut Tape (CT)
P15292TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1J151LB
Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
150 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1J151LB Models
Ripple Current @ Low Frequency
651 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
930 mA @ 100 kHz
Impedance
50 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C