EEU-FM1E471B
DigiKey Part Number
P19709CT-ND - Cut Tape (CT)
P19709TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1E471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FM1E471B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.343 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.79 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
26 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C