EEU-FM0J562S
DigiKey Part Number
P12350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM0J562S
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
5600 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FM0J562S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.64 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
17 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C