EEU-FC2A221B
DigiKey Part Number
P19691CT-ND - Cut Tape (CT)
P19691TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC2A221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC2A221B Models
Ripple Current @ Low Frequency
760.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.17 A @ 100 kHz
Impedance
89 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C