EEU-FC2A181 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 52
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 292
Nichicon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
180 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC2A181
DigiKey Part Number
EEU-FC2A181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC2A181
Description
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC2A181 Models
Ripple Current @ Low Frequency
646.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
995 mA @ 100 kHz
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C